„Żyć z pasją” czyli spotkanie autorskie z Bohdanem Kowalskim.

Żyć z pasją

„Żyć z pasją” czyli spotkanie autorskie z Bohdanem Kowalskim.

Dnia 8 marca w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie odbyło się spotkanie autorskie z Bohdanem Kowalskim – nauczycielem, pisarzem, filmoznawcą i długoletnim działaczem kultury przez lata związanym z Ińskim Latem Filmowym. Bohdan Kowalski urodził się w Warszawie, a w Stargardzie mieszka od roku 1945. Ukończył filologię polską na Studium Nauczycielskim w Szczecinie oraz na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Blisko 40 lat pracował w różnych szkołach, w tym również w ZS nr 2 w Stargardzie.

W spotkaniu zorganizowanym przez bibliotekę szkolną przy ZS nr 2 wzięli udział uczniowie klas drugiej i trzeciej Technikum Logistycznego. Na początku gościa  powitał dyrektor szkoły Marcin Przepióra podkreślając fakt, że przez lata był on  związany ze stargardzkim „ Ekonomikiem” jako nauczyciel – polonista i opiekun Ligi Morskiej. Dodał także, że Bohdan Kowalski do dziś popularyzuje wiedzę o filmie, fotografii i marynistyce w różnych środowiskach.

W pierwszej części młodzież miała okazję zapoznać się z dorobkiem literackim p. Bohdana. Są to książki w większości o charakterze dokumentalno  – wspomnieniowym. Opowiadał  jak powstawały: „Światło i cień- szkice o fotografii”, „Ińskie Lato Filmowe 1973-2007”, „Na lądzie i na morzu. Liceum Morskie w Szczecinie i Policach 1973-1985.”, „Obrazy pamięci” i „ Śladami dedykacji”. Wszystkie pozycje opatrzone dedykacją przekazał bibliotece szkolnej ZS nr 2. Pan Bohdan Kowalski przez całe życie umiejętnie łączył zawód nauczyciela – polonisty z działalnością kulturalną w zakresie filmu, fotografii i wychowania morskiego.

Drugą część spotkania p. Kowalski poświęcił jednej ze swych pasji – marynistyce. Pracując w Liceum Morskim jako nauczyciel, brał udział w rejsach szkoleniowych na statkach PŻM do portów Afryki Zachodniej i Północnej oraz Europy. Młodzież miała okazję obejrzeć film przedstawiający zdjęcia i epizody z podróży oddający klimat tamtych lat.

Ta przygoda z morzem zaowocowała później bogatą działalnością w Lidze Morskiej, prowadzonej w ZS nr 2 i poza nią. Z tego okresu p. Kowalski przekazał bibliotece szkolnej dwie kroniki prowadzone  w latach 1985-2001. Liczymy na to, że liczne pasje pana Bohdana Kowalskiego pokażą młodzieży jak konsekwentnie rozwijać swoje zainteresowania, bo przecież nasi uczniowie  interesuje się fotografią, podróżami czy filmem.

Spotkanie z Bohdanem Kowalskim w ZS nr 2 zorganizowały p. Honorata Rzekanowska i p. Marzena Wiśniewska.