NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 jest programem wieloletnim na lata 2021-2025, uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

W ubiegłym roku szkolnym bibliotece Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie, jako jedynej w powiecie stargardzkim, udało się otrzymać dotację w wysokości 15 tysięcy złotych w II edycji programu. Nasza biblioteka uczestniczyła również w I edycji.

Otrzymane środki finansowe przeznaczone były na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia  biblioteki i realizację działań promujących czytelnictwo.

Realizacja programu zakończyła się 31 grudnia 2022, ale działania promujące czytelnictwo trwać będą do końca roku szkolnego.

Czas więc na podsumowanie.

W ramach II edycji NPRCZ 2.0 zakupiono:

405 nowości wydawniczych  ( przeznaczonych do udostępniania czytelnikom, ale także jako nagrody za udział w konkursach promujących czytelnictwo organizowanych przez szkolną bibliotekę). Lista zakupionych książek dostępna będzie na stronie internetowej szkoły, na szkolnym FB i w gablocie na szkolnym korytarzu. Wartość zakupionych książek to 9279,97zł. Propozycje zakupu książek zostały zaopiniowane przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski ZS nr 2 w Stargardzie.

elementy wyposażenia biblioteki: fotele do kącika czytelniczego , gablotę szklaną, 2 czytniki ebooków PockedBook, fotel biurowy dla bibliotekarza, kolorowe rozdzielacze działowe i podstawki do ekspozycji nowości. Łączna wartość elementów wyposażenia biblioteki to 5675 zł.

Uczniowie byli zaangażowani w realizację projektu od  początku uczestnicząc w wyborze książek i ich wspólnym opracowywaniu. Podniosło to liczbę wypożyczeń ( dużo nowości zostało wypożyczonych na wakacje bez stosowania limitów). Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kącik czytelniczo- relaksacyjny. Uczniom, którzy niechętnie korzystają z książek w wersji papierowej zaproponowano nowoczesne czytniki ebooków.

Przy zakupie książek uwzględniono: tematykę  zagrożenia  cyberprzemocą, nowoczesnymi technologiami ( np.Facebook …), tematykę obrony  przed poniżaniem, zastraszaniem, dręczeniem i innymi formami przemocy rówieśniczej osób, również niepełnosprawnych, ale nie tylko( np. Nieśmiałość, Tu byli, tak stali…),tematykę  niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem( np. pozycja Pokonaj problemy i lęki, Wychowywanie do osobistego rozwoju). Uwzględniając uczniów mających problemy z czytaniem małego druku zakupiono 2 czytniki ebooków z funkcją audio.

Uczestnictwo szkoły w obu edycjach rządowego programu NPRCZ 2.0 pozwoliło na znaczne poszerzenie księgozbioru biblioteki szkolnej o nowości literackie ( w tym uzupełnienie lektur w nowym wydaniu) i do znacznego wzrostu wypożyczeń. Dzięki temu, że przy zakupie książek kierowaliśmy się przede wszystkim wyborem uczniów, grupa aktywnie korzystających z biblioteki uczniów znacznie wzrosła.

Dzięki zakupionym elementom wyposażenia nasza biblioteka zyskała nowocześniejszy wygląd, przytulny kącik czytelniczo – relakasacyjny, gdzie można poczytać książki ( nie tylko tradycyjnie, ale na różnych nośnikach)i odpocząć przed lub po lekcjach. Fakt nie bez znaczenia, ponieważ ponad połowę uczniów stanowią  uczniowie dojeżdżający.

Zapraszamy do śledzenia FB Ekonomika, gdzie prezentowane będą działania promujące czytelnictwo wśród młodzieży.