Wpisy

Sydonia. Słowo się rzekło. Premiera najnowszej książki Elżbiety Cherezińskiej.

Biblioteka ZS2 pragnie podzielić się miłą wiadomością, że stała się posiadaczem wyjątkowego egzemplarza najnowszej powieści Elżbiety Cherezińskiej Sydonia. Słowo się rzekło. Książkę podpisała autorka osobiście na spotkaniu autorskim ze specjalną dedykacją dla czytelników biblioteki Ekonomika. Najciekawsze w tej powieści jest to, że dotyczy ona naszego regionu, a rzecz dzieje się w XVI wieku na terenie dzisiejszego Szczecina, Stargardu, Krępcewa, Chociwla, Reska i oczywiście Marianowa, gdzie Sydonia von Borck mieszkała najdłużej. Już wkrótce wszystkim chętnym będziemy ją udostępniać. Zapraszamy!!!

Konkurs na LOGO biblioteki

Biblioteka Zespołu Szkół nr 2 

zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na LOGO,

które będzie wizytówką i znakiem rozpoznawalnym biblioteki szkolnej.

Celem konkursu jest wybór, spośród zgłoszonych prac, najlepszego znaku graficznego, który stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej biblioteki szkolnej. Pośrednim celem jest kształtowanie wrażliwości estetycznej i artystycznej oraz rozwijanie kreatywności uczniów.

Projekt logo powinien: być oryginalną pracą,  kojarzyć się z biblioteką i identyfikować ze szkołą (zawierać nazwę Biblioteka Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie), być łatwy do powielania i skalowania (powiększania obrazu bez utraty zawartości wizualnej).  

Prace konkursowe należy przesłać w wersji elektronicznej (pliki: JPG lub PDF) na adres: marwis30@tlen.pl w terminie do 20  kwietnia 2023 r.

Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niżej zamieszczonego regulaminu:

https://zesposzkonr2-my.sharepoint.com/:b:/g/personal/m_wisniewska_zs2-stargard_edu_pl/EUZ8_ycI-OlMqDt-4geV5_kB8X_eX0nwRkxrDHHlOfK31A?e=8gl0t2

PATRONI ROKU 2023

Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.

20 kwietnia 2023 r. przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego – wybitnego polityka, myśliciela społecznego i publicysty na stałe związanego z chrześcijańską demokracją. W czasach II Rzeczypospolitej był członkiem Naczelnej Rady Ludowej, kierującej zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim, a następnie dyktatorem III Powstania Śląskiego. W drugiej połowie 1923 r. pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa, zaś w okresie sanacji był w opozycji, co przyczyniło się do przymusowej emigracji i pobytu w więzieniu. 

W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Był wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył samodzielnie kulę ziemską. Badał tereny Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. Dokonał tam wielu odkryć, a najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko), na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył i nazwał także najżyźniejszy rejon rolniczy Australii – Gippsland. Po powrocie do Europy zamieszkał w Zjednoczonym Królestwie, gdzie został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.

W przyszłym roku obchodzić będziemy 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry –najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.

Rok 2023 będzie rokiem sześćdziesięciolecia śmierci Aleksandry Piłsudskiej, z domu Szczerbińskiej – działaczki niepodległościowej, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i Polskiej Partii Socjalistycznej, odznaczonej orderami Virtuti Militari, Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości. Działała w Organizacji Bojowej PPS, była też działaczką społeczną, współpracowała ze Związkiem Strzeleckim. W czasie I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich. Za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej aresztowana i internowana w Szczypiornie. Żona Józefa Piłsudskiego. Sejm w uchwale podkreślił zaangażowanie Aleksandry Piłsudskiej w działalność społeczną: pomoc dla sierot, organizowanie przedszkoli i szkół dla rodzin wojskowych, wsparcie najbiedniejszych i bezdomnych, tworzenie bibliotek i świetlic dla młodzieży.

13 września 2023 r. przypada 220. rocznica urodzin Maurycego Mochnackiego – konspiratora, dziennikarza, krytyka literackiego, pianisty, członka niemal wszystkich ówczesnych tajnych sprzysiężeń przeciw Rosji w Warszawie, żołnierza Powstania Listopadowego, odznaczonego Virtuti Militari. Po upadku powstania został zmuszony do emigracji: carat skazał go zaocznie na śmierć przez powieszenie. „Do dziś wiele z jego diagnoz na temat natury Rosji i jej imperialistycznych dążeń związanych zwykle także z kulturowym barbarzyństwem nie straciło na aktualności” – podkreślił Sejm RP w uchwale. Na nagrobku Maurycego Mochnackiego w Auxerre widnieje napis „Civis Polonus. Hostem Moscoviensem” – „Obywatel polski, wróg Moskwy”

W listopadzie 2023 r. upłynie sto lat od śmierci Jadwigi Zamoyskiej – współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, służebnicy Bożej, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem. Założona przez nią w 1882 r. Szkoła Domowej Pracy Kobiet, była „nowoczesną odpowiedzią na ówczesne potrzeby społeczne kobiet”. Dzięki jej wsparciu sukcesem zakończyły się starania jej syna Władysława o odzyskanie dla Polski Morskiego Oka. Z należących do obojga dóbr, na mocy ustawy sejmowej, powstała Fundacja Zakłady Kórnickie. Dziełom Zamoyskiej przyświecało motto „Służyć Bogu, służąc Ojczyźnie, służyć Ojczyźnie, służąc Bogu”. Była jedną z pierwszych osób odznaczonych Orderem Odrodzenia Polski.

W roku 2023 obchodzić będziemy stulecie urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Nowosielski uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Nie tylko tworzył sztukę, ale także pisał o niej. Wykonał wyposażenie i polichromie licznych świątyń rzymskokatolickich, grekokatolickich i prawosławnych. Malował także akty kobiece i pejzaże oraz formy abstrakcyjne. 

Książki zakupione do biblioteki ZS2 w ramach II edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 

  1. Kasten, Mona Feel again
  2. Kasten, Mona Trust again
  3. Kasten, Mona Hope again
  4. Kasten, Mona Dream again
  5. Oseman, Alice Heartstopper  1
  6. Oseman, Alice Heartstopper 2
  7. Oseman, Alice Heartstopper 3
  8. Oseman, Alice Heartstopper 4
  9. Oseman, Alice Loveless
  10. Hoover, Colleen Layla
  11. Morris, Heather Trzy siostry
  12. Pasternak, Karolina Holland
  13. Passent, Daniel W 80 lat dokoła Polski
  14. Miller, Madeline Pieśń o Achillesie
  15. Hoover, Colleen Too late
  16. Hoover, Colleen Gdyby nie Ty
  17. L.Swan Nieznajomy z samolotu
  18. Balicka, Joanna Korepetytor
  19. Hoover, Colleen Maybe now
  20. Hoover, Colleen Ugly love
  21. Oseman, Alice Radio silence
  22. Bass, Bill Trupia farma
  23. Reilly, Cora. Złączeni pokusą
  24. Black, Holly Królowa niczego
  25. Black, Holly Zły król
  26. Black, Holly Okrutny książę
  27. Kristoff, Jay Wampirze cesarstwo
  28. Kuang, Rebeca F. Wojna makowa
  29. Wiśniewska, Kamila Związani umową
  30. Green, J. C. Ukochany pacjent
  31. Reilly, Cora Złączeni honorem
  32. Reilly, Cora Złączeni obowiązkiem
  33. Nerc, Monika W sidłach obsesji
  34. Mak, Katarzyna Słowa Gangstera
  35. Mak, Katarzyna Kaprys gangstera
  36. Wiśniewska, Kamila Od zawsze byłaś moja
  37. Nerc, Monika W ramionach mafii
  38. Reilly, Cora Złączeni miłością
  39. Reilly, Cora Złączeni zemstą
  40. Duggan, Gerry Brak porozumienia
  41. Starosta, Małgorzata Pruskie baby
  42. Starosta, Małgorzata Kwestia czasu
  43. Starosta, Małgorzata Wesela nie będzie
  44. Starosta, Małgorzata Wina wina
  45. Duggan, Gerry Jeźdźcy na niebie
  46. Cates, Donny Ostatnie wyzwanie
  47. Stasiuk, Andrzej Opowieści galicyjskie
  48. Tokarczuk, Olga Profesor Andrews w Warszawie
  49. Schwab, Victoria Mroczniejszy odcień magii
  50. Schwab, Victoria Niewidzialne życie Addie LaRue
  51. Żmiejewska, Ida Od zmierzchu do świtu
  52. Żmiejewska, Ida Warszawianka
  53. Läckberg, Camilla Mentalista
  54. Mróz, Remigiusz Skazanie
  55. Mróz, Remigiusz Obrazy z przeszłości
  56. Coben, Harlan Mów mi Win
  57. Bonda, Katzarzyna O włos
  58. Hunziker, Daniel Kompetencje bez tajemnic
  59. Boral, Bartłomiej Techniki zapamiętywania
  60. Skolimowska, Katarzyna Wychowanie do osobistego rozwoju
  61. Staniek, Magdalena Pokonaj problemy i lęki
  62. Stelmach, Anna Czytaj krok po kroku
  63. Stempek, Iwona Polski krok po kroku
  64. Grabowska, Ałbena Tam, gdzie urodził się Orfeusz
  65. Grabowska, Ałbena Nowy świat
  66. Kurczab-Redlich, Krystyna Wowa, Wołodia, Władimir
  67. Rogacin, Wojciech Zełenski
  68. Sapkowski, Andrzej Wiedźmin. Szpony i kły
  69. Starosta, Małgorzata Tajemnica carycy
  70. Paris, B. A. Terapeutka
  71. Grabowska, Ałbena Lady M.
  72. Koper, Sławomir Sekretne życie autorów lektur szkolnych
  73. Koper, Sławomir Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych
  74. Darwood, Melissa Mój szef
  75. Levy, Steven Facebook
  76. Schwab, Victoria Zgromadzenie cieni
  77. Glukhovsky, Dmitry Metro
  78. Glukhovsky, Dmitry OUTPOST
  79. Hoover, Collen Verity
  80. Kuang, Rebecca F. Płonący bóg
  81. Kuang, Rebecca F. Republika Smoka
  82. Krajewski, Marek Czas zdrajców
  83. Moseley, Kirsty Chłopak, który o mnie walczył
  84. Sienkiewicz, Henryk Potop
  85. Bonda, Katarzyna Polskie morderczynie
  86. Darrow, Leah Inna strona piękna
  87. Zborowski, Zbigniew Nowy drapieżnik
  88. King, Stephen Lśnienie
  89. Moyes, Jojo Zanim się pojawiłeś
  90. Moyes, Jojo Kiedy odszedłeś
  91. Caldecott, Andrew Powrót Wyntera
  92. Zimbardo, Philip Efekt Lucyfera
  93. Chwalba, Andrzej Samobójstwo Europy
  94. Tokarczuk, Olga Empuzjon
  95. Wilkinson, Toby A. H. Powstanie i upadek starożytnego Egiptu
  96. Kasten, Mona, Save us
  97. Moseley, Kirsty Chłopak, który oszalał na moim punkcie
  98. Anderson, Brian Herbert Kevin J. Diuna
  99. Martin, Thomas R. Starożytny Rzym od Romulusa do Justyniana
  100. Barlińska, Katarzyna Start a fire
  101. (Pizgacz), P. S. Herytiera Start a fire
  102. Ohler, Norman Trzecia Rzesza na haju
  103. Quinn, Julia Ktoś mnie pokochał
  104. Quinn, Julia Mój Książę
  105. Quinn, Julia Oświadczyny
  106. Quinn, Julia Propozycja dżentelmena
  107. Quinn, Julia Miłosne tajemnice
  108. Dyga, Karolina Straszne opowiadania
  109. Zimbardo, Philip G. Nieśmiałość
  110. Glukhovsky, Dmitry OUTPOST
  111. Krauze, Gabriel Tu byli, tak stali
  112. Agopsowicz, Beata Kresowa miłość
  113. Nowak, Andrzej Polska i Rosja
  114. Reilly, Cora. Złączeni przeszłością
  115. Krall, Hanna Zdążyć przed Panem Bogiem
  116. Żeromski, Stefan Przedwiośnie
  117. Shakespeare, William Romeo i Julia
  118. Sofokles Antygona
  119. Parandowski, Jan Mitologia
  120. Orwell, George Rok 1984
  121. Libera, Antoni Madame
  122. Mrożek, Sławomir Tango
  123. Dukaj, Jacek Katedra
  124. Borowski, Tadeusz Pożegnanie z Marią i inne opowiadania
  125. Tokarczuk, Olga Gra na wielu bębenkach
  126. Żmiejewska, Ida Gdy zgasną światła
  127. Duggan, Gerry Strażnicy Galaktyki
  128. Cawthon, Scott Five Nights at Freddys. Zwyrodniali
  129. Cawthon, Scott Five Nights at Freddys. Czwarty schowek
  130. Armas, Elena The spanish love deception
  131. Hazelwood, Ali The love hypothesis
  132. McQuiston, Casey Red,white & royal blue
  133. Young, Skottie Dobranoc
  134. Shalvey, Declan Deadpool kontra Staruszek Logan
  135. Young, Skottie Najemnika śmierć nie tyka
  136. Young Deadpool. Weasel idzie do piekła.
  137. Molier Skąpiec
  138. Jax, Joanna Głód
  139. Jax, Joanna Wojna
  140. Hoover, Colleen It ends with us
  141. Hoover, Colleen Nagie serca
  142. Hoover, Colleen Reminders of him
  143. Martin, George R.R. Ogień i krew 1
  144. Martin, George R.R. Ogień i krew 2
  145. Maas, Sarah J. Dwór mgieł i furii
  146. Maas, Sarah J. Dwór skrzydeł i zguby
  147. Maas, Sarah J. Dwór cierni i róż
  148. Reilly, Cora Złączeni nienawiścią
  149. Swan, T. L. Znienawidzony rywal
  150. Reilly, Cora Złączeni krwią

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

          NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 jest programem wieloletnim na lata 2021-2025, uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

         W ubiegłym roku szkolnym bibliotece Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie, jako jedynej w powiecie stargardzkim, udało się otrzymać dotację w wysokości 15 tysięcy złotych w II edycji programu. Nasza biblioteka uczestniczyła również w I edycji.

Otrzymane środki finansowe przeznaczone były na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia  biblioteki i realizację działań promujących czytelnictwo.

Realizacja programu zakończyła się 31 grudnia 2022, ale działania promujące czytelnictwo trwać będą do końca roku szkolnego.

 Czas więc na podsumowanie.

W ramach II edycji NPRCZ 2.0 zakupiono:

405 nowości wydawniczych  ( przeznaczonych do udostępniania czytelnikom, ale także jako nagrody za udział w konkursach promujących czytelnictwo organizowanych przez szkolną bibliotekę). Lista zakupionych książek dostępna będzie na stronie internetowej szkoły, na szkolnym FB i w gablocie na szkolnym korytarzu. Wartość zakupionych książek to 9279,97zł. Propozycje zakupu książek zostały zaopiniowane przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski ZS nr 2 w Stargardzie.

elementy wyposażenia biblioteki: fotele do kącika czytelniczego , gablotę szklaną, 2 czytniki ebooków PockedBook, fotel biurowy dla bibliotekarza, kolorowe rozdzielacze działowe i podstawki do ekspozycji nowości. Łączna wartość elementów wyposażenia biblioteki to 5675 zł.

            Uczniowie byli zaangażowani w realizację projektu od  początku uczestnicząc w wyborze książek i ich wspólnym opracowywaniu. Podniosło to liczbę wypożyczeń ( dużo nowości zostało wypożyczonych na wakacje bez stosowania limitów). Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kącik czytelniczo- relaksacyjny. Uczniom, którzy niechętnie korzystają z książek w wersji papierowej zaproponowano nowoczesne czytniki ebooków.

Przy zakupie książek uwzględniono: tematykę  zagrożenia  cyberprzemocą, nowoczesnymi technologiami ( np.Facebook …), tematykę obrony  przed poniżaniem, zastraszaniem, dręczeniem i innymi formami przemocy rówieśniczej osób, również niepełnosprawnych, ale nie tylko( np. Nieśmiałość, Tu byli, tak stali…),tematykę  niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem( np. pozycja Pokonaj problemy i lęki, Wychowywanie do osobistego rozwoju). Uwzględniając uczniów mających problemy z czytaniem małego druku zakupiono 2 czytniki ebooków z funkcją audio.

Uczestnictwo szkoły w obu edycjach rządowego programu NPRCZ 2.0 pozwoliło na znaczne poszerzenie księgozbioru biblioteki szkolnej o nowości literackie ( w tym uzupełnienie lektur w nowym wydaniu) i do znacznego wzrostu wypożyczeń. Dzięki temu, że przy zakupie książek kierowaliśmy się przede wszystkim wyborem uczniów, grupa aktywnie korzystających z biblioteki uczniów znacznie wzrosła.

Dzięki zakupionym elementom wyposażenia nasza biblioteka zyskała nowocześniejszy wygląd, przytulny kącik czytelniczo – relakasacyjny, gdzie można poczytać książki ( nie tylko tradycyjnie, ale na różnych nośnikach)i odpocząć przed lub po lekcjach. Fakt nie bez znaczenia, ponieważ ponad połowę uczniów stanowią  uczniowie dojeżdżający.

   Zapraszamy do śledzenia FB Ekonomika, gdzie prezentowane będą działania promujące czytelnictwo wśród młodzieży.

A może coś z nowości na swięta?

Przed nami chwila świątecznej przerwy. Czemu nie wykorzystać jej na nadrobienie zaległości czytelniczych. Zwłaszcza, że w Bibliotece Ekonomika czeka na Was dużo nowości zakupionych w tym roku w ramach programu NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA. 📚📚📚 A może wypożyczycie coś dla swoich bliskich?😉

Kiermasz podręczników, książek i gier w ZS2!!!

Dnia 04 października 2022 w bibliotece ZS2 odbyła się się giełda używanych podręczników, książek i gier komputerowych. Tego dnia można było sprzedać lub kupić podręczniki, lektury i pozostałe książki z których już nie korzystacie a innym mogą się przydać.

Najwiekszym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście podręczniki. W kiermaszu aktywnie uczestniczyli głownie uczniowie klas pierwszych i drugich.

Organizatorzy Samorząd Uczniowski i Biblioteka Szkolna ZS2 w Stargardzie📖📖📖📖

Narodowe Czytanie uczniów Zespołu Szkół nr 2

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu, zorganizowanym przez Książnicę Stargardzką. Patronat honorowy sprawowała Para Prezydencka. Wydarzenie odbyło się 3 września w Różance w Parku Jagiellońskim w Stargardzie. W tym roku uczestnicy zgłębiali dzieła Adama Mickiewicza – „Ballady i Romanse”. Młodzież naszej szkoły Sebastian Ksiądz (4L2), Paweł Jurkiewicz (3L2) oraz Michał Jacewicz (3L1) wybrała utwór „Romantyczność”. Wszyscy spędzili cudowny czas. Dziękujemy za zaproszenie.

Już są… pierwsze książki zakupione w ramach NPRCZ 2.0

Uwaga czytelnicy📚📚Dziś przyjechały świeżutkie nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Już są… Po opracowaniu będą gotowe do wypożyczenia. Nasza szkolna biblioteka udostępnia księgozbiór na wakacje. Przyjemność rozpakowywania nowych książek była dzisiaj udziałem kl. 3Rp. A póki co zapraszamy do obejrzenia filmu na FB Ekonomika, na którym prezentujemy niektóre z tytułów 👍😉

Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Baskerville 2. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑