Wpisy

Bookcrossing

Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele … i wszyscy zainteresowani zapraszamy do udziału w akcji.

Szczegóły w ogłoszeniu.

Biblioteka ZS 2 w Stargardzie

Książka za książkę

Dnia 6 lutego MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ DORADCZY PREZYDENTA MIASTA STARGARD we współpracy z Biblioteką Szkolną ZS 2 zorganizował akcję KSIĄŻKA ZA KSIĄŻKĘ. Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek  to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Nasza rada? Znajdź jej nowego właściciela!

Podczas naszej akcji można było wybrać  sobie najbardziej  interesujące pozycje książkowe. W zamian trzeba było oddać swoje, przeczytane już książki, dając im w ten sposób drugie życie . W puli literatury do wymiany najwięcej było poradników i szeroko pojętej literatury obyczajowej. Ale były też pozycje z zakresu ekonomii, logistyki, pedagogiki, sztuki ,religii i historii. Nie zabrakło również książek dla dzieci.

 

 

Ponieważ nie brakowało chętnych akcję kontynuowaliśmy jeszcze następnego dnia. Wzbudziła ona największe zainteresowanie wśród nauczycieli i pracowników szkoły, ale chętnych do wymiany uczniów również nie zabrakło. Akcję koordynował członek MZDPM STARGARD  PATRYK KOŁACZ z kl.2I  wraz ze swoimi kolegami z klasy. Ponieważ zainteresowani przedsięwzięciem przynosili więcej książek niż trzeba było na wymianę Biblioteka Szkolna ZS2  wzbogaciła się o kilka ciekawych pozycji. I już zapraszamy do ich wypożyczania. Wymienione książki będą wędrować teraz po kolejnych bibliotekach szkolnych naszego miasta.

NOC BIBLIOTEK

02 czerwca ( piątek ) w godz. 18.00-22.00 w naszej szkole po raz pierwszy odbędzie się NOC BIBLIOTEK pod hasłem:

„ Czytanie porusza! Rusz się i Ty!

Wyjdź z domu i przyjdź do Biblioteki”.

W programie przewidzianych jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Oto niektóre z nich: Escape room w bibliotece, Nocne rozmowy między regałami, Tajemnica biblioteki, czyli poszukujemy skarbów, Tarot książkowy… i wiele innych.

W ramach „ Book swap” będzie okazja wymienić się książkami.

Nasi najmłodsi goście pobawią się w przygotowanym specjalnie dla nich Kąciku, gdzie będą na nich czekały puzzle, kolorowanki i gry planszowe. Uczniowie naszej szkoły chętnie poczytają im kilka bajek.

Mile widziani absolwenci szkoły, którzy być może odnajdą się na fotografiach z dawnych lat zachowanych w kronikach szkolnych.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. A. Grydziuszko ( Szkolny Klub Wolontariatu), p. M. Wiśniewską ( Biblioteka ZS2) i z p. J. Stępczyńską.

Zapraszamy!


Noc Bibliotek w „Ekonomiku”

02 czerwca ( piątek ) w godz. 18.00-22.00 w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się NOC BIBLIOTEK pod hasłem:

„ Czytanie porusza! Rusz się i Ty!

Wyjdź z domu i przyjdź do Biblioteki”.

W programie przewidzianych było  mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wśród dorosłych i młodzieży największym zainteresowaniem cieszyły się: Escape room w bibliotece, kalambury, nocne rozmowy między regałami, 5 sekund, Super mol książkowy, kącik teatralny, tworzenie „Absurdalnej historii” w oparciu o losowo wybrane książki oraz prezentacja kronik szkolnych.

Wystawa Wspomnienia z dawnych lat, prezentująca wszystkie kroniki szkolne od początku istnienia szkoły do dnia dzisiejszego, przyciągała uwagę nie tylko absolwentów, nauczycieli i uczniów naszej szkoły, ale także pozostałych gości zainteresowanych tym, jak kształtowało się nauczanie w  naszym mieście we wczesnych latach powojennych.

Uczestnikom Nocy w Bibliotece „EKONOMIKA” udostępniono do zwiedzania także Szkolną Izbę Pamięci. Goście byli zaskoczeni ilością zgromadzonych eksponatów.

Dzieci świetnie bawiły się podczas poszukiwania skarbów, rozwiązując  Tajemnicę biblioteki Zadaniem naszych młodych gości było odnalezienie, a następnie rozwiązanie szeregu zagadek. Aby nie było za łatwo, zagadki były ukryte na terenie całej szkoły. Dzieci musiały wykazać się nie lada sprytem, aby je odszukać. Na koniec każdy z młodych uczestników zabawy został nagrodzony wspaniałą książką Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. W tym samym czasie inne grupy mogły wykonać „Najpiękniejszą zakładkę świata”, pograć w gry komputerowe oraz posłuchać bajek w języku angielskim.

W ramach akcji „ Book swap”, czyli uwolnij książkę, grupa młodzieży na „książkorowerach” wyruszyła do centrum miasta, aby mieszkańcy mieli możliwość wymiany książek.

Akcję  Noc w Bibliotece „EKONOMIKA poprzedził konkurs na książkową zakładkę promującą naszą szkołę. Spośród ok. 40 prac wybrano 3, które najpełniej spełniały wymagane kryteria, czyli informacje promujące ofertę edukacyjną szkoły oraz pomysłowość i estetykę wykonania zakładki. O godz. 17:00 uczniowie wyruszyli w kierunku centrum Stargardu z koszykami wypełnionymi samodzielnie wykonanymi zakładkami. Rozdawali je mieszkańcom Stargardu, zapraszając ich do udziału w wieczornym wydarzeniu.

Nasi najmłodsi goście bawili  się w przygotowanym specjalnie dla nich Kąciku, gdzie czekały na nich puzzle, kolorowanki i gry planszowe. Uczniowie naszej szkoły chętnie przeczytali  im kilka bajek.

Wszystkim gościom, którzy uczestniczyli w naszej zabawie serdecznie dziękują organizatorzy: Alicja Grydziuszko, Katarzyna Działoszewska–Rozbiegalska, Jolanta Stępczyńska i Marzena Wiśniewska. Przedsięwzięcie nie odbyłoby się również bez zaangażowania i wsparcia Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 Marcina Przepióry oraz naszych uczniów.

Zapraszamy za rok!!!Zaczytane ferie w bibliotece szkolnej ZS 2.

     Tegoroczne ferie zimowe należały do wyjątkowych. Młodzież Zespołu Szkół nr 2 zaprosiła stargardzkie dzieci do wspólnej zabawy. Razem odwiedzili uroczą miejscowość Bullerbyn oraz poznali Annę, Brittę, Ollego, Bossego . Po wysłuchaniu trzech opowiadań z książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” i wykonaniu zadań do tekstu dzieci wykonały swoje pudełeczko  i przesyłały sobie zaszyfrowane wiadomości.

Po wspólnej lekturze w bibliotece szkolnej odbył się seans filmu „Ronja, córka zbójnika”, ekranizacji kolejnej książki A. Lindgren. Śmiechu było co niemiara. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Za rok powtórka! Dziękujmy Oli Klimeckiej, Karolinie Banasiak, Oli Kalińskiej, Magdzie Kierczyńskiej, Marice Fidelus, Hubertowi Kaczmarskiemu, Emilii Jaros i Julii Rast.

”Książkowa” choinka w bibliotece ZS 2

Odpowiednia choinka w odpowiednim miejscu, czyli jak skonstruować świąteczne drzewko z odrobiną fantazji.  W Bibliotece szkolnej ZS 2 powstało ”Książkowe drzewko”, które mierzy około 130 cm. Choinkę układała kl. IV H z nauczycielem bibliotekarzem Marzeną Wiśniewską.
Zapraszamy do oglądania Naszej choinki!
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, wielu wzruszeń, nie tylko przy wigilijnym stole, ale również podczas spotkań z książkami (wszak czasu wolnego dosyć, by pogodzić wszystkie przyjemności).

Kolejny sezon Wielkiego czytania ZS2

Rozpoczęliśmy kolejny sezon Wielkiego czytania ZS2. Uczennice klasy 3R Natalia Cielecka i Marika Fidelus odwiedziły przedszkole na Zielonym Wzgórzu w Stargardzie. Po miłym przyjęciu przez dzieci, dziewczyny przeczytały im  książeczkę „Przygody Detektywa Łodygi”, zagrały  z dziećmi w  grę planszową oraz porozmawiały o ekologii, dbaniu o środowisko i dobrym zachowaniu  w lesie i na wycieczce. Dzieci jak zawsze żywo reagowały na odwiedziny naszej młodzieży, wszyscy świetnie się bawili, nie tylko dzieci….

Czekamy na kolejnych ochotników do czytania młodszym kolegom.

 

Książka nie gryzie, czyli wielkie czytanie ZS2

 

Akcja Książka nie gryzie, czyli wielkie czytanie ZS2 nadal trwa.

Podczas ostatnich 2 miesięcy  młodzież naszej szkoły umilała czas spędzany na świetlicy dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Stargardzie. Utwory jakie zostały tam zaprezentowane to „Pamiętnik grzecznego psa”, „Przygody Misia Paddingtona”, „Karolcia”, „Nasza mama czarodziejka” oraz „Król Artur i rycerze okrągłego stołu”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez naszych uczniów. Z zapałem rozwiązywały krzyżówki, kolorowały obrazki, odpowiadały na pytania, ale przede wszystkim uważnie słuchały czytanych utworów. Młodzieży naszej dziękujemy za zaangażowanie a pozostałych zapraszamy do współpracy. Opiekunem grupy była p. Alicja Grydziuszko.

„Żyć z pasją” czyli spotkanie autorskie z Bohdanem Kowalskim.

Żyć z pasją

„Żyć z pasją” czyli spotkanie autorskie z Bohdanem Kowalskim.

Dnia 8 marca w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie odbyło się spotkanie autorskie z Bohdanem Kowalskim – nauczycielem, pisarzem, filmoznawcą i długoletnim działaczem kultury przez lata związanym z Ińskim Latem Filmowym. Bohdan Kowalski urodził się w Warszawie, a w Stargardzie mieszka od roku 1945. Ukończył filologię polską na Studium Nauczycielskim w Szczecinie oraz na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Blisko 40 lat pracował w różnych szkołach, w tym również w ZS nr 2 w Stargardzie.

W spotkaniu zorganizowanym przez bibliotekę szkolną przy ZS nr 2 wzięli udział uczniowie klas drugiej i trzeciej Technikum Logistycznego. Na początku gościa  powitał dyrektor szkoły Marcin Przepióra podkreślając fakt, że przez lata był on  związany ze stargardzkim „ Ekonomikiem” jako nauczyciel – polonista i opiekun Ligi Morskiej. Dodał także, że Bohdan Kowalski do dziś popularyzuje wiedzę o filmie, fotografii i marynistyce w różnych środowiskach.

W pierwszej części młodzież miała okazję zapoznać się z dorobkiem literackim p. Bohdana. Są to książki w większości o charakterze dokumentalno  – wspomnieniowym. Opowiadał  jak powstawały: „Światło i cień- szkice o fotografii”, „Ińskie Lato Filmowe 1973-2007”, „Na lądzie i na morzu. Liceum Morskie w Szczecinie i Policach 1973-1985.”, „Obrazy pamięci” i „ Śladami dedykacji”. Wszystkie pozycje opatrzone dedykacją przekazał bibliotece szkolnej ZS nr 2. Pan Bohdan Kowalski przez całe życie umiejętnie łączył zawód nauczyciela – polonisty z działalnością kulturalną w zakresie filmu, fotografii i wychowania morskiego.

Drugą część spotkania p. Kowalski poświęcił jednej ze swych pasji – marynistyce. Pracując w Liceum Morskim jako nauczyciel, brał udział w rejsach szkoleniowych na statkach PŻM do portów Afryki Zachodniej i Północnej oraz Europy. Młodzież miała okazję obejrzeć film przedstawiający zdjęcia i epizody z podróży oddający klimat tamtych lat.

Ta przygoda z morzem zaowocowała później bogatą działalnością w Lidze Morskiej, prowadzonej w ZS nr 2 i poza nią. Z tego okresu p. Kowalski przekazał bibliotece szkolnej dwie kroniki prowadzone  w latach 1985-2001. Liczymy na to, że liczne pasje pana Bohdana Kowalskiego pokażą młodzieży jak konsekwentnie rozwijać swoje zainteresowania, bo przecież nasi uczniowie  interesuje się fotografią, podróżami czy filmem.

Spotkanie z Bohdanem Kowalskim w ZS nr 2 zorganizowały p. Honorata Rzekanowska i p. Marzena Wiśniewska.

 

Wielkie Czytanie Zespołu Szkół nr 2

Rok szkolny 2015/2016 jest rokiem propagowania czytania, „czytania świata”. W to przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie Szczecińskim pod opieką p. Alicji Grydziuszko oraz p. Katarzyny Działoszewskiej- Rozbiegalskiej.

Wraz z rozpoczęciem nauki w szkole rozpoczęła się wspaniała przygoda z książką, w której uczestniczą dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4. Młodzież wprowadziła swoich młodszych kolegów w magiczny świat bajek, legend i opowieści. Zrobiła to w nietypowy dla siebie sposób, fragmenty znanych bajek prezentowała w formie przedstawień, innym razem przedstawiała zabawne opowiastki w języku angielskim (w ten sposób rozwija umiejętności językowe dzieci).

Uczniowie wspaniale odnaleźli się w roli lektorów. Nie ograniczał ich też czas. Chętnie przychodzili, w piątkowe popołudnia, do Księgarni Atena, by poczytać najmłodszym i zachęcić ich do przeżywania coraz to nowych przygód z bohaterami książek. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy swoich ulubieńców i z niecierpliwością czekały na kolejne odwiedziny starszych kolegów.

Wszystkim nauczycielom oraz Pani Ilonie Kowal z Księgarni Atena, serdecznie dziękujemy za współpracę, za możliwość realizowania naszej pasji czytania oraz możliwość zarażania czytaniem innych.

Utwory, które czytaliśmy: Mądre opowieści ,Koszmar brudasa, Nudzimisie, Legenda o Złotej Kaczce, Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju, a także utwory Wiesława Drabika i opowieści Danuty Zawadzkiej: Milly the Money likes bananas, Cathy the Mouse is sad at night, George the kitten goes on holiday, Beniamin the bear bakes a cake.

Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie

Up ↑